Zaparcie u Dziecka – czym jest i jak je rozpoznać?

Zaparcie u Dziecka – czym jest i jak je rozpoznać?

Czym jest zaparcie?

Zaparcie (potocznie zatwardzenie) jest częstym zaburzeniem przewodu pokarmowego u dziecka. Z zaparciem wiąże się utrudnione, bolesne wydalanie stolca zbitego i twardego, rzadziej niż raz na 2 dni. Dlatego  jeżeli zaobserwujesz te objawy u swojego dziecka, do tego przyjmuje ono postawę retencyjną to należy udać się do lekarza.

Czym jest postawa retencyjna?

Postawa retencyjna jest łatwa do zaobserwowania kiedy dziecko się bawi. Dziecko przybierając tą postawę będzie odrywać się od zabawy, zastygnie w jednej pozycji, skrzyżuje nogi i ściska pośladki. Podczas gdy dziecko będzie opuszczać tę pozę, oznacza to że parcie dziecka ustępuje i zaraz wróci do swojej zabawy.

Przyczyny zaparcia

Najczęstszą wersją zaparć są zaparcia czynnościowe które mogą być spowodowane szeroką gamą aspektów psychicznych takich jak:
-Nadmierny stres w życiu dziecka
-Za wczesne odpieluchowywanie dziecka, wpływając na dziecko za pomocą krzyków czy kar lub nawet przemocą
– Dziecko ma za sobą bolesną próbę oddania stolca, więc się boi znowu próbować
Należy też zwrócić uwagę powody fizyczne;
-Leki
-Zła dieta
-Niedożywienie
-Odwodnienie

Mało prawdopodobne, lecz wciąż możliwe jest zaparcie organiczne, wtedy przyczyny w zaparciach należy szukać w : zaburzeniach z metabolizmem, różnymi chorobami (np. Hirschprunga) czy też zaburzeniami w pracy organizmu (niedoczynność tarczycy, alergią pokarmową oraz wieloma innymi)

Leczenie zaparcia u dziecka

Zaparcie powinno być zwalczane zarówno w skutkach jak i przyczynach, dlatego tez jest potrzebne farmakologiczne jak i niefarmakologiczne leczenie.

Niefarmakologiczne leczenie zawiera w sobie leczenie poprzez eliminowanie przyczyn, szczególnie tych fizycznych. Z tego powodu należy zmienić dietę na dobrze zbilansowaną, odpowiednie nawodnianie dziecka. Warto zadbać o odpowiednią nauką i treningiem korzystania z toalety, wprowadzenie aktywności fizycznej u dziecka też nie zaszkodzi. Powinno się podkreślić że leczenie niefarmakologiczne tylko wspomaga leczenie farmakologiczne, nie stanowi zaś alternatywy.

Leczenie farmakologiczne obejmuje stosowanie leków przeczyszczających. W pierwszej kolejności dzięki temu jelita się odblokowują i dzięki środkom przeczyszczających usuwa się zalegającą masę kałową w jelitach. Następnie pomaga się jelitom stale przyjmując leki, a na końcu stopniowo się odstawia leki. Dzięki połączonym siłom leczenia farmakologicznego i niefarmakologicznego zatwardzenie powinno przejść.

Dodaj swój komentarz