Jak pomagać dziecku z hejtem w internecie?

Jak pomagać dziecku z hejtem w internecie?

Prawie każdy użytkownik internatu spotkał się z hejtem czy antagonistycznymi komentarzami w internecie. Bardzo łatwo stać się ofiarą, jeśli jest się twórcą internetowym, która jest znana i porusza różne tematy. Wiele sądów wymierza kary hejterom, gdyż pokazują, że krzywda nawet w internecie jest nierealna i nie powinna mieć miejsca. Wiele administratorów próbuje ograniczyć liczbę nieodpowiednich komentarzy, szczególnie jeśli dotyczy to popularnych tematów. Jak w takim wypadku czują się nastolatki i dzieci, które obserwują niski poziom dyskusji, nieumiejętność przedstawiania argumentów oraz manipulację?

Co  można zrobić w sytuacji, gdy nasze dziecko stanie się ofiarą hejtu?

Poczucie wartości, szacunku czy empatii nie zbuduje się w jednej chwili. Od początku dziecko powinno obserwować w swoim otoczeniu takie podstawy i ich doświadczać. Jaki dorosły może wyrosnąć z poniżanego dziecka?

Jakie relacje zbudować z naszym dzieckiem, aby powiedziało opiekunom o swoich problemach?

Nie jest łatwo być rodzicem, a w dzisiejszych czasach, nawet dzieckiem. Tylko wspólna rozmowa, mądrość może doprowadzić do zrozumienia świata i przygotowanie się na różne wyzwania.

Watro jest również spróbować zrozumieć drugą osobę. Taka osoba może wcale nie chce nasz hejtować/krytykować, tylko wyraża opinię. Tyczy się to głównie pisania, gdyż w realnym świecie możemy to wywnioskować po mimice. Może być to nawet neutralna opinia.Oczywiście aspekt rozumienia jest również bardzo ważny, kiedy doświadczamy hejtu/krytyki ze strony ludzi, których znamy, np. członków rodziny lub osób w pracy. Może jest tak, że krytyką nas, bo im samym coś w życiu nie wychodzi, a może szef, który właśnie ma problemy, czy sam nauczyciel ze szkoły. Czasami zdarza się nawet, że ktoś po prostu nam czegoś zazdrości.

 

Dodaj swój komentarz