Jak należy ćwiczyć wymowę naszego dziecka?

Jak należy ćwiczyć wymowę naszego dziecka?

Dowiedz się jak należy ćwiczyć wymowę naszego dziecka. Dzieci przechodzą dużo etapów w swoim rozwoju. Początki zaczynają się, gdy dziecko podnosi główkę, obraca się, siada, raczkuje i stawia swoje pierwsze kroki. Po czasie nadchodzi chwila, gdy zaczyna wydawać dźwięki. A więc tu się rodzi pytanie jak należy ćwiczyć wymowę naszego dziecka.

Pierwsze słowa dziecka – Ile czekać?

Często słyszanym zdaniem jest pytanie: ,,kiedy dziecko zacznie mówić”, lub ,,dlaczego jeszcze nie wypowiada słów”. Mowa i jej rozwój jest indywidualną sprawą, podobnie jak stawianie kroków dziecka czy też jedzenie. Nie należy wyczekiwać tego pierwszego słowa naszej pociechy trzymając książkę w ręku – tym sposobem niecierpliwiąc się i zadając sobie pytanie, dlaczego nie padły jeszcze jego pierwsze słowa w tym właśnie momencie. To w jakim czasie dziecko wypowie swoje pierwsze słowo, jest kwestią własną dziecka. Bywa, że jedno dziecko wypowie swoje pierwsze słowa w wieku 7 do 8 miesięcy, a jeszcze inne w wieku do 14 miesięcy. Również w kwestii pierwszych słów jest treść. Nie zawsze musi być to akurat mama lub tata. Może być to inne słowo używane codziennie i które maluch usłyszy i zechce powtórzyć.

Problemy z mową dziecka – kiedy?

Gdy wiek dziecka zbliża się do półtora roku i nie zostało wypowiedziane żadne zrozumiałe słowo, zaczyna się problem. Jeżeli dziecko nie reaguje na polecenia które mu dajemy przykładowo: ,,Przyjdź tu” lub ,,Podaj”. Warto odwiedzić logopedę i wybrać się na konsultację z dzieckiem. Problem może leżeć w pewnych kwestiach takich jak: narząd mowy – może być nieprawidłowej budowy, niedosłyszenia lub też zaburzeń sfery psychicznej. Nigdy nie oznacza to od razu, że musi tak być, ale warto to sprawdzić z logopedą gdzie może leżeć problem.

Jak należy ćwiczyć wymowę naszego dziecka? – zachęcenie malucha

Najważniejszą zasadą jest mowa. Należy dużo rozmawiać w obecności dziecka, oraz także zwracać się do niego. Przekazywać informacje dziecku o tym, co w danym momencie robimy. Wiadomym jest, że dziecko nie będzie w stanie nam odpowiedzieć, ale zawsze zachęcimy go do jakiejkolwiek wypowiedzi.

Dodaj swój komentarz