Karmienie piersią – Zalecenia, korzyści, przeciwwskazania

Karmienie piersią – Zalecenia, korzyści, przeciwwskazania

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia

Według WHO dziecko powinno się karmić wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia dziecka, natomiast po 6 miesiącu powinno się wprowadzać pokarmy uzupełniające. Pokarmy uzupełniające karmienie piersią wprowadza się do diety dziecka między 17 a 26 tygodniem życia. Aby dziecko miało dostęp do mleka matki, nawet gdy jest ona nie obecna, warto pomyśleć nad karmieniem pokarmem odciąganym. W ten sposób mama nie będzie musiała być cały czas gotowa do karmienia dziecka, jak i tata będzie mógł się zaangażować się w karmienie dziecka.

Korzyści dla dziecka

Karmienie piersią jest dla dziecka zwyczajnie zdrowe i zmniejsza ryzyko wielu chorób zarówno długoterminowo jak i krótkoterminowo. Skutecznie obniża ryzyko zachorowania na zakażenie przewodu pokarmowego oraz ostrego zapalenia ucha. W prawdzie nie zaobserwowano rzadszych infekcji dolnego układu pokarmowego, ale rzadziej wymagają one hospitalizacji.  U dzieci karmionych piersią zdecydowanie rzadziej występuje cukrzyca obu typów. Karmienie piersią nie tylko daje odporność ale także pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Może mieć ono wpływ na rozwój funkcji poznawczych u dziecka, a samo dziecko karmione piersią odstresowywujące się.

Korzyści dla matki

Korzyści z karmienia piersią rozpoczynają się już od porodu. Zmniejsza ono poporodową utratę krwi oraz znacznie przyśpiesza inwolucje macicy. Udowodniono że karmienie piersi działa korzystnie na stężenie cholesterolu we krwi oraz dzięki niemu matka wraca szybciej do wagi sprzed ciąży. Matki karmiące piersią rzadziej zapadają na raka piersi oraz raka jajnika. Bardzo ważną korzyścią jest fakt że dzięki oksytocynie więź między matką a dzieckiem podczas karmienia piersią się zacieśnia.

Przeciwskazania

Podczas laktacji nie powinno się spożywać alkoholu oraz palić tytoniu. Trzeba zauważyć że alkohol przedostaje się do mleka oraz zmniejsza jego wytwarzanie. Pamiętaj aby dokładnie czytać ulotki leków, gdyż niektórych leków nie powinno się brać podczas karmienia piersią.
Dzieci uczulone na laktozę nie powinny być karmione piersią.
Co ciekawe, lekkie przeziębienie, temperatura u matki poniżej 38.5 stopni Celsjusza nie stanowi przeciwskazań do karmienia piersią.

 

 

 

Dodaj swój komentarz