Zatwardzenie u dziecka – jak mu pomóc? Fakty wykazały, że zaparcia u dzieci są dość powszechnym problemem. Są również nieprzyjemnym, trudnym i kłopotliwym problemem, który z czasem będzie się pogłębiał, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego, gdy problem dziecka już się pojawił, nie zniknie sam z siebie, ale musi zostać rozwiązany.
Jak rozpoznać zaparcie?
Tak – zaparcia występują nie tylko u osób dorosłych, ale również u dzieci. I jak podają statystyki, kłopot ten dotyczy ok 0,3-8% populacji dziecięcej, choć niektóre źródła wskazują, że nawet około 20% dzieci cierpi na zaparcia.
Kiedy mówi się o zaparciach?
Zgodnie z prawdą, obecnie obowiązującą definicją Kryteriów IV Rzymskich, zaparcie to utrudnione oddawanie twardych kup rzadziej niż jeden na 2 dni z towarzyszącym temu bólem.
Rodzaje zaparć, zatwardzeń
Istnieją dwa rodzaje zaparć – zaparcia organiczne i zaparcia czynnościowe. Wśród dzieci najczęściej występują zaparcia czynnościowe, które stanowią 90–95% wszystkich przypadków. Zaparcia organiczne występują rzadko.
Przyczyny powstawania zaparć
Do powstawania zaparć przyczyniają się: zaburzenia metaboliczne, choroby mięśniowe oraz nerwowe, choroby tkanki łącznej, lub także zaburzenia anatomiczne.
I te przyczyny w sposób organiczny utrudniają oddawanie stolca i wtedy mówimy o zaparciach organicznych. Lecz zaparcia organiczne występują stosunkowo rzadko, bo wiele częściej występują zaparcia czynnościowe i one mogą być spowodowane poprzez:
- Niezdrową dietę
- Odwodnienie
- Niedożywienie
- Oddziaływanie niektórych leków
Przeszkody dla zdrowego wypróżniania
Dla wypróżniania przeszkodą mogą być aspekty psychologiczne.
- Za szybkie odpieluchowywanie, czyli wywierani presji na dziecku, karanie go za coś, naciskanie na dziecko krzykiem
- Niechęć dziecka, do załatwienia się w szkole, przedszkoly z powodów niehigienicznej toalety
- Sytuacje stresujące w domu, szkole lub żłobku
- Strach po oddanej ostatniej kupce, z towarzyszącym bólem
Jak pomóc dziecku w wypróżnianiu?
Należy pamiętać, że często występują problemy z zaparciami dzieci. Trwałe zaparcia są nie tylko nieprzyjemne, ale także najbardziej niezdrowe. Dlatego jeśli zauważymy, że istnieje problem z przejściem stolca dziecka, nie lekceważ problemu – obserwuj dziecko, obserwuj jego reakcję na wypróżnianie, czy występuje ból i dyskomfort podczas przejścia stolca i czy dziecko płacze. Po pierwsze, nie zminimalizujemy problemu – ponieważ nie zniknie, wystarczy umiejętnie i skutecznie podjąć działania. W tym przypadku lekarz powinien pomóc: jeśli uzna to za stosowne, sprawdzi je, sprawdzi i zleci badanie oraz zarządzi odpowiednią procedurę po zebraniu wyników.
Dodaj swój komentarz