Wcześniak – opieka w domu

Wcześniak – opieka w domu

Twoje dziecko urodziło się wcześniej niż się spodziewałeś. Nie byłaś na to przygotowana, więc przez jakiś czas przebywał w szpitalu i był poddawany specjalistycznej opiece medycznej. Wreszcie, kiedy wychodzisz ze szpitala, nadchodzi wielki dzień – idź do domu i ciesz się prywatnością.

Z jednej strony jesteś pełna radości – to dziecko jest zdrowe i dorasta normalnie. Mimo trudnego startu okazało się, że jest trochę wytrzymałe. Z drugiej strony martwisz się, że zadasz wiele pytań jak poradzić sobie w tej sytuacji. Jak więc dbać o takie dziecko? Jak się nim zająć? Czy potrzebujesz specjalnych środków ostrożności? Czy istnieje różnica między opieką nad wcześniakami a opieką nad dziećmi urodzonymi na czas? Oto kilka porad:

Instynkt zawsze wie najlepiej

Po pierwsze, zaufaj instynktowi i zwróć uwagę na dzieci. Bądź cierpliwy – daj sobie i swojemu dziecku czas na kontakt i znalezienie się w nowej rzeczywistości. Jeśli się martwisz, skontaktuj się z położną lub lekarzem.

Nie warto przesadzać z higieną

Oczywiście nadal przestrzegaj podstawowych zasad, takich jak mycie rąk, sprzątanie mieszkania, ale nie przesadzaj – nie próbuj żyć sterylnie, nie chowaj go pod kloszem.

Goście nie są mile widziani

Ze względu na zmiany w środowisku kontakt ze światem zewnętrznym jest znaczną pogłoską dla wcześniaków. Nie pozwól, aby goście przychodzili za wcześnie, odwiedzali zbyt często lub gromadzili się w tłumie. Pozwala to nie tylko uniknąć zagrożeń (wirusów, bakterii), ale także zapewnia spokojne środowisko dla wrażliwych (a może nawet nadwrażliwych) noworodków.

Utrzymuj stałą temperaturę w mieszkaniu

Utrzymuj temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu na stałym poziomie – nieco wyższym niż dzieci urodzone na czas, ale nie więcej niż 22ºC. Zmieniając ubrania lub biorąc kąpiel, ogrzej pomieszczenie do 25ºC. Nawet w domu daj do noszenia dla dziecka lekkie czapki, skarpetki i rękawiczki – to ochroni go przed utratą ciepła wcześniaków. Wentyluj pomieszczenie, ale chroń dziecko przed wiatrem. Jeśli powietrze jest suche, staraj się je nawilżyć.

Dodaj swój komentarz