Pierwszy postawiony krok dziecka – nauka chodzenia
Nigdy nie wiadomo kiedy nadejdzie pierwszy postawiony krok dziecka, zawsze jest to kwestia indywidualna. Mimo wytęsknionego czekania nie potrzebne byłoby przyśpieszanie tego momentu. Gdy tylko maluch będzie gotowy, stanie na nogach o własnych siłach. Można jednak pomóc swojemu dziecku w zdobywaniu lepszej sprawności oraz kondycji.
Gdy dziecko stawia pierwsze kroki
Okres, w którym dzieci stawiają swoje pierwsze kroki, zwykle znajduje się między 9 a 18 miesiącem życia, a ich przygotowania do tego momentu zaczęły się już w momencie ich narodzin. Czynności fizyczne wykonywane przez dziecko są kolejnym stopniem rozwoju niemowlęcia, które przygotowują go do postawienia swojego pierwszego kroku. Naukę chodzenia ułatwimy swojemu dziecku wspomagając jego rozwój motorniczy, oraz zachęcając go do dalszych prób przemieszczania się.
Pierwszy postawiony krok dziecka – raczkowanie
Istotny etap w rozwoju dziecka to raczkowanie. Jest to pierwsza samodzielna próba przemieszczania się, którą pozna dziecko. Raczkowanie jest bardzo ważne dla dziecka w nauce chodzenia. Jest to w pewien sposób gimnastyka słabych mięśni, która je wzmacnia, poprawiając kondycję stawów i kręgosłupa. By pomóc dziecku na tym etapie chodzenia należy zachęcać swoją pociechę, rozkładając zabawki na podłodze by ono zechciało poruszać się między nimi. Każde kolejne pełzanie bądź raczkowanie pomaga ćwiczyć jego mięśnie. Warto dodać, że należy zadbać o odpowiednie ubranko dla naszego dziecka, które nie będzie w żaden sposób go krępowało oraz ograniczało jego ruchów. Dziecko podczas raczkowania udoskonala umiejętności samodzielnego siadania, które jest niezbędne podczas prób samodzielnych kroków.
Jakie odpowiednie ubrania dla dziecka które uczy się chodzić?
Do nauki chodzenia buciki wykorzystujemy tylko, gdy jesteśmy na dworze. W domostwie dziecko powinno chodzić boso, ponieważ nauczy się wtedy utrzymać równowagę. Zaleca się również założenie mu skarpet, które mają antypoślizgowe podeszwy, dzięki którym nie pośliźnie się ono po posadzce. Chodzik nie jest pomocny podczas nauki chodzenia, ponieważ dziecko ćwiczy inne mięśnie niż gdyby podejmowało samodzielne próby chodzenia.
Dodaj swój komentarz