Nareszcie nadszedł niecierpliwie oczekiwany przez nasz czas, w którym mamy okazję do odpoczynku i relaksu. Na zewnątrz pogoda coraz bardziej sprzyja dziecięcym zabawom, więc coraz trudniej będzie zatrzymywać naszych małych rozrabiaków w domach.Nasi milusińscy uwielbiają różnorodne aktywności fizyczne wykonywane na świeżym powietrzu. Wszyscy wiedzą, że ruch to zdrowie i wpływa on pozytywnie na rozwój naszych pociech.
Na nasze nieszczęście może być też powodem pojawiania się różnych typów urazów. Niektóre z nich są niegroźne i wymagają co najwyżej naszej małej interwencji, w innych przypadkach niestety trzeba zasięgnąć rady specjalisty. Jak odróżnić zwykłe zadrapanie czy urazy od poważnego zranienia? Żałuję, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na ten problem.
Zazwyczaj gdy dziecko się wywróci ma tylko małe urazy i otarcie naskórka. Wystarczy je odkazić i w razie czego przykleić plasterek. Ale możliwym jest że wywrotka była na tyle silna, aby naruszyć układ kostny. Co zrobić w takim przypadku? W takiej sytuacji trzeba monitorować naszą pociechę oraz miejsce urazu. Jeśli dziecko skarży się na ból albo pojawiła się opuchlizna powinno się zgłosić do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Tam naszym psotnikiem zajmą się lekarze, którzy go przepadają oraz dokonają niezbędnej diagnostyki. Zawsze powinno mieć się na baczności. Warto zrobić to samo w przypadku urazów i uderzenia głowy. Nawet kiedy dziecko nie posiada jakichkolwiek zewnętrznych symptomów, a widzieliśmy, że wypadek był poważny, należy stawić się na SOR.
Czym i w jaki sposób prawidłowo zdezynfekować urazy i obrażenia powierzchowne?
Pierwszorzędny preparat odkażający powinien być mieszanką takich substratów jak: fenoksyetanol, dichlorowodorek oraz oktenidyna. Takie połączenie wraz z substancjami wspomagającymi posiada niesamowitą wartość – nie drażni oraz bez przeszkód można je spryskać na uszkodzoną tkankę, a nasza pociecha nie doświadczy niepotrzebnego bólu. Specyfik jest bardzo dogodny, ponieważ pojawia się w postaci małych buteleczek. Po odkażeniu zranienia trzeba odczekać aż obrażenie obeschnie, a potem nakleić plaster.
Świetną alternatywną są maści zawierające np. polimyksyn B siarczanu, bacytracynę cynkową, i neomycynę siarczanu. Zabezpieczą one uszkodzone miejsca przed drobnoustrojami. Ponadto przyspieszają gojenie. Trzeba pamiętać, że stosujemy je po dezynfekcji rany i przyklejamy plaster. Nie zapomnijmy, żeby stosować plastry “oddychające’. Jest to bardzo ważne, ponieważ kleje znajdujące się na plastrach mogą spowodować dalsze zakażenia skóry, zwłaszcza przy wysokich, letnich temperaturach.
Dodaj swój komentarz