Katar u dzieci – co musisz wiedzieć na jego temat?

Katar u dzieci – co musisz wiedzieć na jego temat?

Katar u dzieci – co musisz wiedzieć na jego temat? Katar jest stanem zapalnym błony śluzowej nosa, któremu towarzyszy tworzenie się dużych ilości wydzielin. Obrzęk nosa i wydzieliny powodują przekrwienie błony śluzowej nosa i trudności w oddychaniu.

Przyczyny pojawiania się kataru

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną kataru jest infekcja wirusowa, szczególnie tak zwana infekcja. Rhinowirus. Są to zwykle infekcje sezonowe, najczęściej występujące w okresach przejściowych: jesienią i wiosną, ale mogą wystąpić o każdej porze roku. Typowe cechy infekcji wirusowych to współistniejący katar, kaszel, gorączka. Wbrew powszechnemu przekonaniu pojawienie się smarków nie ma decydującego znaczenia przy rozróżnianiu przyczyn kataru. Nawet w przypadku infekcji wirusowej wydzielina z nosa po kilku dniach może już nie być przezroczysta i może wydawać się chwilowo żółtawa, a nawet jasnozielona.

Katar jako alarm!

Katar zwykle nie jest objawem alarmowym i rzadko jest związany z chorobą wymagającą natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Wyjątkiem jest ciężka reakcja alergiczna, która może rozpocząć się od kataru i łagodnej duszności, ale w skrajnych przypadkach może przerodzić się w objawy wstrząsu anafilaktycznego. Jeśli dziecko, gdy z alergią nagle ma katar, a następnie swędzącą skórę, duszność i osłabienie, jest to z pewnością nagły wypadek i konieczne jest połączenie z numerem alarmowym.

Postępowania

Większość przypadków dzieci z katarem zanika w ciągu 1-2 tygodni. Zalecanym działaniem jest tak zwana toaleta nosowa, która jest preparatem kroplówki lub soli fizjologicznej. W przypadku wielu wydzielin, nadmiar wydzieliny można wyodrębnić za pomocą inhalatora do nosa. W przypadku małych dzieci należy zachować ostrożność, ponieważ może to uszkodzić błonę śluzową nosa.

Większość przypadków kataru powraca do zdrowia w ciągu kilku dni, więc zadaniem lekarza jest głównie diagnozowanie i leczenie przewlekłego kataru.

W przypadku starszych dzieci z katarem należy brać też pod uwagę choroby zatok przynosowych. Ujścia zatok znajdują się w nosie, pod małżowinami nosowymi.

Dlatego zapalenie zatok wywołane wydzieliną z nosa, oprócz bólów głowy, gorączki, może również powodować katar lub zatkany nos.

Dodaj swój komentarz