Jak wykąpać niemowlę?

Jak wykąpać niemowlę?

Wykąpanie niemowlaka często bywa ogromnym stresem dla rodziców, gdyż nasz maluszek często ukazuje niechęć z kąpieli poprzez płacz. Jednakże płaczu da radę uniknąć nawiązując do kilku zasad. Najważniejszymi kwestiami jest odpowiednia temperatura oraz sprawna i szybka kąpiel.

Akcesoria do kąpieli niemowlaka

Gdy mamy w domu niemowlę, jest kilka potrzebnych rzeczy do jego pielęgnacji. Potrzebne będą: pieluszki tetrowe, waciki, mięciutki ręcznik, oliwka, pieluszki na zmianę i ubranko oraz wiele więcej.

Jak myć niemowlaka ?

Przed włożeniem naszej pociechy do wanienki, należy przygotować dziecko oraz miejsce jego przewijania po kąpieli. Najpierw rozłóż ręcznik oraz pieluchy tetrowe w miejscu przewijania niemowlaka. Połóż na nich dziecko i przetrzyj jego oczka wacikiem nasączonym solą aby mu nie ropiały. Następnie wyczyść mu uszka patyczkiem do uszu, lecz nie należy go wkładać głęboko. Przetrzyj twarz wacikiem a później przetrzyj delikatnie ręcznikiem. Nałóż szampon na głowę dziecka, a następnie kolistymi ruchami delikatnie umyj. Gdy włożysz dziecko do wanny opłucz mu główkę. Kolejnym krokiem jest umycie ciała, rąk oraz szyi. Później pupy, nóżek oraz stóp.

Umyte niemowlę wyciągnij delikatnym, opanowanym ruchem. Kolejną rzeczą jest ułożenie dziecka na czystym ręczniku. Osusz głowę dziecka ręczniczkiem, a następnie kolejne partie jego ciała. Pupę posmaruj kremem na odparzenia. Przeczesz głowę dziecka delikatnie szczotką, a ciało posmaruj oliwką. Ubierz je.

Na główce naszej pociechy, może pojawić się tzw. ciemieniucha. Jest to żółtawa łuska, która powstaje poprzez gruczoły naszego dziecka. To nie infekcja, a defekt kosmetyczny. Należy to delikatnie wyczesać z główki naszego dziecka.

Ważną rzeczą, jest także czyszczenie i pielęgnacja pępka. Po kilkunastu dniach końcówka pępowiny odpada, a więc należy ją smarować spirytusem do 3 razy dziennie. Do czasu, gdy rana nie zostanie zagojona, nie należy jej moczyć. Zaczerwienione miejsca, należy zgłosić u pediatry.

Początkowe kąpiele naszego dziecka są bardzo uporczywe i nerwowe. Dziecko nie jest przyswojone do kąpieli, a więc reaguje płaczem. Z czasem jednak, nasze dzieci oswajają się z kąpielą i czerpią niezwykłą radość z tej czynności.

Dodaj swój komentarz