Nie wiesz jak dobrać odpowiednie posiłki dla dziecka? Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się jakie to proste!
Bardzo często pada pytanie, kiedy można zacząć podawać dziecku normalne posiłki? Prawie zawsze jest to uzależnione od dotychczasowego sposobu karmienia malucha. Z reguły takie pytania mogą wydawać się trudne, jednak okazuje się, że wystarczy trzymać się odpowiednich reguł. Wprowadzanie nowego posiłku dla malucha wiąże się z nowymi wrażeniami i fascynacją! Pamiętaj, odkrycie nowych smaków wpływa bardzo znacząco na jego preferencje w dalszej przyszłości.
Posiłki dla dziecka, te uzupełniające powinno się zacząć podawać, gdy nasz maluch ma między 17 a 26 tygodniem życia. Wiążę się to w dużym stopniu z minionym sposobem karmienia. U dzieci karmionych wyłącznie piersią wprowadzenie nowej diety wypada rozpocząć w 6. miesiącu życia, natomiast kiedy jest podawane mleko modyfikowane, wtedy można rozszerzyć dietę 1-2 miesiące wcześniej.
Nowe produkty wprowadzaj stopniowo
Bardzo ważne jest, aby nowe produkty wprowadzać stopniowo. Niemowlę, która ma 5-6 miesięcy powinno otrzymać około 5 posiłków, ale trzeba pamiętać, że 4 muszą być mleczne, a jedno konsystencji gładkiego puree. Gdy dziecko ma 7-8 miesięcy, ilość posiłków mlecznych należy zmniejszyć do 3, wtedy 2 pozostałe są produktami uzupełniającymi.
Sposób, w jakim podawane są nowe smakołyki, jest zależny od umiejętności, oraz wieku. Dziecko w pierwszych 6. miesiącach jest karmione piersią lub butelką ze smoczkiem. Żywność uzupełniającą z początku najlepiej podawać twardą, płaską łyżeczką.
Posiłki mają różną konsystencję, która zmienia się z wiekiem dziecka. Warto pamiętać, że maluch ma największe zdolności do nauczenia się żucia, oraz gryzienia pokarmów stałych między 6. a 10. miesiącem życia. Mogę one się doskonalić do 2 lat. Organizacje dotyczące zdrowia zalecają, aby z początku podawać kaszki, owsianki lub inne podobne produkty. Następnie można karmić dziecko mniej rozdrobnionymi produktami z naszego stołu. Od 9. miesiąca dziecko może otrzymać drobno posiekane jedzenie.
Małe i miękkie kawałki posiłku podajemy do rączki
Maluch może odrzucić pokarmy trudniejsze do pogryzienia czy życia, dlatego regularność i stopniowość w podawaniu jest ważna. Również ważne jest, aby słabiej przyprawiać potrawy serwowane dziecku z rodzinnego stołu i nie dodawać soli, cukru i ostrych przysmaków.
Wiele specjalistów mówi, że dla dzieci najlepsza jest woda źródlana lub naturalna mineralna. Najlepiej, gdy ma mało minerałów, soku i siarczanu. Podawać najlepiej z otwartego kubka, a potem przez słomkę, żeby nauczyć dziecko picia łykami. Nie należy podawać soków, bo są pokarmami uzupełniającymi. Jeśli dalej maluch jest karmiony piersią, to soki najlepiej wprowadzić od 7. miesiąca życia, znaczniej wcześniej w przypadku mleka modyfikowanego. Jeśli wciąż karmisz swoje dziecko piersią, to musisz pamiętać, że mleko matki jest głównym płynem zaspokajającym pragnienie.
Nowy produkt dodawaj jako rozszerzenie diety
Wiele ekspertów doradza wprowadzać jeden produkt jako rozszerzenie diety. Zazwyczaj są to małe ilości (2-3 łyżeczki) w ciągu jednego dnia. Należy pamiętać, że nowe produkty wprowadzamy po kolei. Dzięki temu możecie obserwować reakcję dziecka na pokarm. Rodzaje produktów nie mają większego znaczenia. Owoce i warzywa najlepiej z ekologicznych upraw, a mięso z początku najlepiej drobiowe, dopiero później wołowe, jagnięce czy królicze.
Najlepiej, gdy pierwsze porcje zawierają 10g mięsa, oraz są podawane z przecierem jarzynowym. Gdy pociecha ma już roczek, należy zwiększyć tą dawkę do 20g. Nie podawać dziecku różnych podrobów do 3. roku życia. Pokarm, który zawiera ryby, należy podawać 1-2 razy w tygodniu.
Nie wszystkie ryby są dla niemowlaka dobre
Nie poleca się dawać dziecku ryb takich jak rekin czy makrela, gdyż istnieją zanieczyszczenia rtęcią, bądź dioksynami. Dziecko nie powinno otrzymywać mleka krowiego jako głównego produktu mlecznego do 1 roku życia. Z powodu ryzyka zakażenia salmonellozą, jaja podawane dziecku powinny być ugotowane. Produkty zbożowe, które zawierają gluten, powinny być wprowadzane do diety między 4.-7. miesiącem życia dziecka.
Należy również pamiętać, że to właśnie Wy decydujecie jak, kiedy i co wasze dziecko będzie spożywało i oczywiście w jakiej ilości. Nie obawiajcie się wprowadzać do ich diety czegoś nowego. Znając już podstawowe zasady podawania posiłków, w waszym domu nie zabraknie radości i wielkiej przygody!
Dodaj swój komentarz