Dla niektórych rodziców bliźniaki są spełnieniem marzeń. Możesz mieć dwoje dzieci w jednym momencie. Dla innych wiadomość, że się jest z bliźniakami w ciąży, wywołuje strach i obawę, że rodzice nie poradzą sobie z tym „podwójnym szczęściem”. Zobacz, w jaki sposób przebiega ciąża bliźniacza i czym różni się od ciąży pojedynczej.
Czynnik sprzyjające ciąży bliźniaczej
W ostatnich latach obserwujemy wzrost współczynnika ciąż bliźniaczych. Wynika to głównie z zastosowania pomocniczych form zapłodnienia, takich jak terapia hormonalna lub zapłodnienie in vitro. Ponadto genetyka, wiek matki i jej nadwaga lub otyłość również powodują ciążę bliźniaczą.
Czym się różnią bliźnięta jednojajowi a dwujajowi
Jak sama nazwa wskazuje, bliźniacy dwujajowi pochodzą z dwóch zapłodnionych jaj. Bliźnięta wcale nie muszą być do siebie podobne. Mogą (ale nie muszą) być różnych płci. Dwujajowe bliźnięta mogą mieć osobnego ojca. Każde dziecko rozwija się osobno i ma dostęp do własnego jedzenia.
Wygląd jednojajowych bliźniaków jest bardziej skomplikowaną sytuacją. Są tworzone przez dzielenie się jednym zapłodnionym jajkiem. Stało się to w ciągu pierwszych kilku dni po zapłodnieniu. Jeśli jest to między pierwszym a trzecim dniem życia, wówczas bliźniacy, podobnie jak bliźniacy dwujajowi, będą mieli osobne mieszkanie, w którym będą mogli pozyskiwać osobno jedzenie. Jeśli stanie się to później, tak zwane bliźniaki identyczne są bliźniakami pod jednym kątem. Oznacza to, że będą musieli pomieścić worek owodniowy i dzielić się jedzeniem.
Przebieg ciąży bliźniaczej
Normalna ciąża bliźniacza jest prawie taka sama jak ciąża pojedyncza. Jeśli jesteś w zdrowej ciąży bliźniaczej, standardowa liczba wizyt i badań jest wystarczająca – podobnie jak podczas ciąży pojedynczej. Oczywiście o tym, czy ciąża idzie gładko, decyduje zawsze lekarz prowadzący. Niestety, jak wspomniano wcześniej, każda ciąża bliźniacza wiąże się z większym ryzykiem powikłań. W pierwszych tygodniach ciąży możesz czuć się chora. Jednak wraz z postępem ciąży może pojawić się duży i ciężki brzuch. Ciąża bliźniacza zwiększa wagę niż ciąża pojedyncza. Jednak nie powinna przekraczać 20 kg. Twoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie wzrasta o około 500 kcal.
Dodaj swój komentarz