Ból podczas ciąży – kiedy może być niepokojący?

Ból podczas ciąży – kiedy może być niepokojący?

Dla każdej przyszłej matki ciężarny ból brzucha jest bardzo niepokojącym objawem. Faktem jest, że ból brzucha jest powszechny i ​​ma różne przyczyny. Zobacz, które z nich są oznakami normalnej ciąży, a których najlepiej nie lekceważyć.

Występujący ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży

Ból brzucha podczas wczesnej ciąży może oznaczać, że doszło do zapłodnienia. Wynika to z podwyższonego poziomu hormonów. Dlatego wiele razy wczesne oznaki ciąży są mylone z nadchodzącymi objawami menstruacyjnymi. Biegunka podczas ciąży (szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży) jest normalnym objawem rozciągania i podtrzymywania więzadeł macicy. Niestety silny ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży może wskazywać na ryzyko poronienia lub ciąży pozamacicznej. Dlatego jeśli ból narasta, najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza. Należy to zrobić, gdy ból brzucha towarzyszy krwawieniu lub plamom z dróg rodnych.

Bóle brzucha w następnych tygodniach ciąży

Wraz z postępem ciąży dziecko nadal rośnie i wywiera coraz większy nacisk na pobliskie narządy (np. Żołądek lub jelito), co może powodować ból brzucha. Ponadto w drugiej połowie ciąży możesz czasami odczuwać lekki skurcz predykcyjny. Nie są ani regularne, ani tak bolesne jak skurcze porodowe. W ten sposób macica „trenuje” i przygotowuje się do porodu. Początkowo skurcze są słabe i stają się silniejsze wraz z postępem ciąży. Jak odróżnić je od skurczów pracy? Skurcze porodowe są regularne, a ich intensywność i częstotliwość zwiększają się z każdą minutą. Ponadto początkowemu ruchowi porodowemu towarzyszą inne objawy, takie jak:

  • odejście czopu śluzowego
  • odejście wód płodowych (może to być gwałtowne lub powolne)
  • bóle w okolicy krzyża
  • nudności i biegunka

Niestety ból brzucha u kobiet w ciąży może być oznaką przedwczesnego porodu lub przerwania łożyska. Silnemu bólowi towarzyszy rozszerzenie szyjki macicy, krwawienie lub plamy z dróg rodnych, a często towarzyszy temu gorączka i dreszcze. Kobiety w ciąży mogą również odczuwać nagły ruch (lub brak ruchu) dziecka i silny ból pleców. Od chorób mniej poważnych po te, które należy natychmiast leczyć, ból brzucha może być również objawem „nieciążowych” chorób.

Dodaj swój komentarz