Bezpieczeństwo dziecka nad wodą

Bezpieczeństwo dziecka nad wodą

Bezpieczeństwo dzieci nad wodą jest niezwykle istotne, ponieważ większość ingerencji ratunkowych jest związanych z nimi. Szczególnie dużym problemem polskich kąpielisk jest chojractwo oraz alkohol, lecz  również nieuwaga ze strony rodzica, która może doprowadzić do tragedii.

Jak odpowiednio zorganizować bezpieczeństwo nad wodą?

Wszyscy rodzice na pewno zapoznali się ze standardami bezpieczeństwa obowiązującymi nad wodą. Przez to wielu z nich zapomina, że maluchy nie mają tej wiedzy i na wodę patrzą tylko jako część zabawy. Przed zabraniem dziecka nad wodę bardzo dobrym pomysłem jest z nimi o tym porozmawiać. Jezioro, rzeka czy morze mogą być źródłem niesamowitej zabawy, ale nierozsądnie wykorzystywane mogą powodować śmiertelne zagrożenie dla życia lub zdrowia. A więc dziecko musi wiedzieć, dlaczego bez nadzoru nie może się samo bawić w kąpielisku. 

Aby zmaksymalizować bezpieczeństwo naszych pociech warto namówić je do tego, że różne środki dodatkowej ochrony mogą być dla nich ciekawymi zabawkami. Dzięki temu dzieci ochoczo zakładają dmuchane rękawki oraz chętniej pływają w kołach, co zwiększa ich bezpieczeństwo. Przypominamy jednak, że są uzupełniające środki asekuracji a opieka rodzinna nad dzieckiem jest kluczowa, do zapewnienia maluchowi ochrony. 

Troska rodziców jest bezkonkurencyjna.

Każdy rodzic ma obowiązek prawny  opiekować się swoimi dziećmi, dopóki nie osiągną one osiemnastu lat. Nie ma określonego wieku, w którym dziecko może samo znajdować się nad wodą. Staramy się uczulać rodziców, że na wodą do nieszczęśliwego wypadku może dojść w każdym momencie. W każdej chwili może przytrafić się sytuacja, z którą dziecko nie będzie w stanie sobie poradzić, nawet jeśli umie już pływać. Szczególnie często spotykamy się z sytuacją, w której zmartwieni rodzice informują nas, że zgubili dziecko na kąpielisku. W takich okolicznościach ze względu na fakt, że nie wiemy dziecko jest w wodzie czy na lądzie, mamy obowiązek wywiesić czerwoną flagę. Następnie trzeba wyprowadzić wszystkich z wody i zacząć poszukiwania na brzegu jak i w akwenie. 

Kąpielisko to najlepsza opcja

Kąpielisko już od dawna jest wyznaczonym i bezpiecznym terenem na którym można się kąpać bez obaw. Jest to specjalnie utworzony teren ze strefą dla potrafiących i nieumiejących pływać. Woda i teren są kontrolowane pod względem niebezpieczeństw jak na przykład przeszkody nawodne i podwodne. Jeśli na kąpielisku widnieje biała flaga jest to znak, że są tam obecni ratownicy, panują odpowiednie warunki pogodowe oraz woda jest zdrowa (każdy akwen musi przejść testy sanepidu na czystość mikrobiologiczną). Kiedy jesteśmy z maluchami w takim miejscu, wciąż nie jesteśmy zwolnieni z opieki nad nimi. Aby zapobiec zagubieniu warto wskazać dziecku, gdzie może znaleźć ratowników, i że w razie potrzeby powinno się do nich zwrócić. Doradzamy też, aby dzieci nosiły na ręku opaski z zapisanym numerem telefonu swoich rodziców. Dzięki temu poszukiwania stają się o wiele krótsze. 

Jak udzielić pomocy tonącym?

Nawet zwykłe zakrztuśnięcie się powoduje, że układ oddechowy przestaje odpowiednio pracować. Nie da się krzyczeć, gdy brak nam oddechu, a więc toniemy w ciszy, mimo otaczających nas ludzi, którzy nieświadomi sytuacji nie są w stanie nam pomóc.

 Podczas gdy dziecko będzie miało problem z oddychaniem, aby się ratować będzie wykonywało chaotyczne ruchy, żeby za wszelką cenę wydostać się z wody. Pojawi się panika, która zwiększy popyt na tlen, co zwiastuje katastrofę.

Kiedy zobaczymy kogoś, kto dziwnie się zachowuje, zawsze należy poinformować o tym ratowników lub służby ratunkowe. Szybki telefon na jeden numer alarmowy może kogoś ocalić. Nie powinniśmy jednak nigdy zaczynać akcji ratunkowej samemu! Z powodu, że tonący jest w szkole, może utopić osobę ratującą. Ratownicy posiadający wyspecjalizowane wyposażenie oraz umiejętności są w stanie poradzić sobie w takich sytuacjach. Udzielą oni fachowej pomocy, bez zbędnego narażania życia. 

Kąpieliska to idealne miejsce na spędzenie rodzinnego wypadu

Ostatnio kąpieliska i podobne miejsca stają się coraz bardziej przydatne do wspólnego posiedzenia z dziećmi, do spędzania czasu z rodzinką. Warto pamiętać żeby prowadzić taki odpoczynek w sposób bezpieczny i odpowiedzialny.

 

Dodaj swój komentarz