Jaki fotelik samochodowy kupić?

Jaki fotelik samochodowy kupić?

Rodzaj fotelika samochodowego jest bez dwóch zdań nadrzędną kwestią kiedy chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa dziecku podczas jazdy. Jakie kryteria powinien spełniać przepisowy fotelik?

Jaki fotelik będzie właściwy dla Twojego malucha? Ten od nieznanego producenta, który wychwala się jako niezawodny ze stuprocentowym zadowoleniem a może ten, który rok temu kupiła twoja znajoma, który teraz chce ci oddać w spadku (“bo przecież jest jak nowy wygląda i tak dobrze się jej sprawował”). W rzeczywistości żaden z nich się nie nadaje. Fotelik samochodowy powinno wybierać się indywidualnie na podstawie wzrostu i wagi pociechy, ale prócz tego również do modelu samochodu.

Standardy fotelików samochodowych

Kodeks drogowy zobowiązuje kierowców, żeby przemieszczali w siedziskach samochodowych swoje dzieci, których wzrost nie przekracza 150 cm. Z myślą zabezpieczenia naszej pociechy powstały dwa przepisy które dotyczą fotelików. Pierwszy z nich to i-Size (R129). Pod uwagę bierze on wysokość podopiecznego, druga zaś o nazwie ECE R44/04 zalicza ciężar małoletniego klasyfikując parę zastępów wagowych:

  • grupa 0 – siedzisko poświęcone jest dla niemowląt, których ciężar ciała jest niższy niż 10 kg, a odkąd się urodziło minęło mniej niż 9 miesięcy,
  • grupa 0+ – siedziska zarezerwowane dla niemowląt o wadze poniżej 13 kg, a od urodzenia upłynęło około 15 miesięcy,
  • grupa 1 – foteliki dla maluchów, które ważą od 9 do 18 kg, a ich wiek sięga wyżej niż 9 miesięcy, lecz nie jest większy 4 lata,
  • grupa 2 – foteliki dla dzieci od 9 miesięcy, ale nie starszych niż 4 lata,  w przedziale wagowym 9-18 kg,
  • grupa 3 – siedziska przeznaczone dla dzieci w przedziale 22-36 kg, od ok 6 do 12 lat. 

Najbezpieczniejszy sposób zamontowania fotelika

Temat bezpieczeństwa malca poniżej 15. miesiąca życia opisuje wcześniej wymienione standardy i-Size. Według jej wytycznych dzieci powinno przewozić się tyłem do kierunku jazdy, a do przymocowania fotelika wykorzystać technikę ISOFIX. Istotne jest, aby fotelik dziecka posiadał wyspecjalizowaną podkładkę, która amortyzuje kręgosłup i przeciwdziała kiwaniu się główki dziecka na boki. Foteliki-kołyski mocowane z tyłu lub przodu (tylko jeśli auto ma dezaktywowane poduszki powietrzne!) posiadają należyty kształt. Jazda z maluchem w ten sposób jest najlepszą metodą podróży, toteż rekomenduje się, aby w tej formie zakładać fotelik jak najdłużej – Choćby do czwartego roku życia.

Czym się kierować podczas wyboru fotelika samochodowego i jak dopasować go do auta?

Aby wybrać odpowiednie siedzisko samochodowe dla swojej pociechy należy zweryfikować jaki osiągnęły rezultat podczas testów zderzeniowych. Prezentowane są one w formie gwiazdek – ich większa ilość świadczy o lepszej jakości. Na czym się skupić, jeśli wszystkie wybrane foteliki mają notę 5 gwiazdek (doradzane minimum)? Na dopasowaniu do modelu samochodu, gdyż nawet najwyższej jakości fotelik nie zagwarantuje bezpieczeństwa, jeśli budowa i kąt nachylenia nie będą zgodne z kanapą auta. Podczas zakupu przydatne okazać się mogą listy kompatybilności aut. Te od wiarygodnych producentów bez problemu powinniśmy znaleźć je w internecie. Pomimo tego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest przymierzenie fotelika do auta z pomocą kogoś doświadczonego,

 O czym jeszcze opłaci się pamiętać?

  1. Pasy bezpieczeństwa mają za zadanie szczelnie przywierać do malucha, więc ważne jest, by transportować dziecko bez nakrycia wiecznego – jest to szczególnie ważne podczas zimy. 
  2. Fotelik samochodowy powinny osłaniać głowę dziecka, co oznacza, że nie może ona wystawać poza jego kontur 
  3. Fotelik trzeba dobrze dopasować, nie może być zbyt luźny, ani za mały
  4. Możemy stabilizować fotelik za pomocą pasów samochodowych lub wspomnianego systemu ISOFIX 
  5. Jeśli niefortunnie nie mamy przy sobie siedziska, dzieci z przynajmniej 135 cm wzrostu mogą jechać na tylnym siedzeniu. Mają obowiązek przypiąć pasy bezpieczeństwa!
  6. Dziecko, które ma powyżej lub trzy lata może jechać na tylnych siedzeniach będąc zapięte wyłącznie pasem bezpieczeństwa. O ile dwoje maluchów siedzących z tyłu siedzi na fotelikach i opiekun nie ma możliwości zainstalowania kolejnego siedziska samochodowego. 

Życzymy spokojnej i bezpiecznej drogi wszystkim czytelnikom! 🙂

Dodaj swój komentarz