Domowa apteczka to przymus każdego domu, a szczególnie tego, w którym są dzieci. Zwykle mamy w niej podstawowe przybory medyczne i opatrunkowe, takie jak: plastry, termometr, leki odkarzające lub przeciwgorączkowe. Często znajdziemy również bandaż i dany elektrolit.
Domowa apteczka- co powinno w niej być?
Jedni bardziej przykładają do tego wagę, inny mniej. Gorączka, przeziębienie, skaleczenie czy ugryzienie może zdarzyć się zawsze. Szybka reakcja i odpowiednie podanie leków mogą złagodzić objawy choroby lub zakażenia, osłabiając nieprzyjemne dolegliwości.
Co powinno się znajdować się w domowej apteczce, aby zapewnić nam odpowiednią pomoc w razie nieprzyjemnych sytuacji? Taka lista nie jest wcale długa!
Najpierw musimy pomyśleć o lekach, które są z grupy NLPZ, czyli przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, a także syropy pomagające w kaszlu. Przydatne są też spray do nosa i woda morska, które dobrze sprawdzają się przy infekcjach u dzieci. Sprawdzają się dobrze w okresie jesienno-zimowym, gdy chorujemy najczęściej. Ważniejszym elementem w naszej apteczce jest termometr.
Jeśli mamy biegunkę i problemy żołądkowe, to najlepszym sposobem na to są probiotyki lub elektrolity.
Wiosną, gdy jesteśmy narażeni na pogryzienia przez owady, warto mieć przy sobie maści przeciwświądowe, wapno i leki przeciwalergiczne.
Bardzo często może nam zdarzyć się nieszczęśliwy wypadek. Warto mieć wtedy przy sobie środek do dezynfekcji ran, bandaże i plastry, elastyczne i dziane. Przydaję się także chusta trójkątna, w razie uszkodzenia kończyny i konieczności podtrzymania jej do góry. W przypadku, gdy mamy dużą opuchliznę, sprawdzi się odkład chłodzący. Wystarczy mieć go w zamrażalce, w razie konieczności użycia. Bardziej sprawdzone są jednak wszelkiego rodzaju żele i kompresy chłodzące. Mogą mieć także zastosowanie ogrzewające, w zależności czy włożymy je do gorącej wody czy zamrażalnika.
Ważne jest także, aby sprawdzać datę ważności leków, gdyż pomoże ona nam uniknąć nieprzyjemnej sytuacji i powikłań.
Apteczkę należy trzymać w suchym i zaciemnionym miejscu, aby dzieci nie miały bezpośredniego dostępu do niej!
Dodaj swój komentarz