Dysleksja u dziecka – na czym polega to zaburzenie?
Dysleksja u dziecka jest zaburzeniem, które objawia się tym, że dziecko popełnia błędy. Dziecko, u którego stwierdzono dysleksję będzie wymagało wielu godzin wspólnej pracy i terapii, oczywiście także z rodzicami w domu. Jak rozpoznaje się objawy dysleksji i jakie one są? Jakimi objawami można zauważyć przyszłą dysleksję u naszego niemowlęcia lub przedszkolaka?
Dysleksja u dziecka – diagnozowanie
Zdiagnozowanie dysleksji u dziecka nie należy do łatwych zadań, chociaż powinna ona zostać zdiagnozowana jak najwcześniej. Dziecko dyslektyczne nie potrafi czytać płynnie. W jednym zdaniu potrafi zrobić nawet kilka błędów ortograficznych. Mylące są dla niego podobnie brzmiące wyrazy oraz bliskie sobie wyglądem litery. Jego pismo nie należy do najładniejszych. W szkole może być oskarżane o brak pracy, co skutkuje słabszymi ocenami. Tymczasem Dzieci mające dysleksję potrzebują pomocy fachowca. Brak poparcia u rodziców dyslektyka może pogłębiać jego trudności. Taki uczeń przestaje myśleć o edukacji. W końcu zamknie się w sobie i narodzą się nowe kompleksy, które zamkną jego szanse.
Jak działa dysleksja?
Dziecko z dysleksją często myli kształty oraz dźwięki – podobnie również litery czy też brzmieniowo głoski, nie potrafi dostrzec żadnych różnic w zapisie, nie może więc dokonać poprawy błędów. Taki sam wyraz potrafi napisać w coraz to różny sposób. Starszym nauczycielom wydaje się, że wystarczyłoby powiedzieć dziecku, żeby napisało sto razy ,,który” przez o z kreską. Tymczasem dyslektyk podczas 101 razu napisze wyraz z błędem a zaraz kolejny 102 znów poprawnie.
Jak rozpoznać wcześniejsze objawy?
Gdy dziecko jest małe, objawem dysleksji może być: nie raczkowanie, późno stawia pierwsze kroki, mowa, złe budowanie zdania. Jako przedszkolak dziecko ma kłopoty z uczeniem się wierszyków na pamięć, a jego rysunki mają zbyt mało detali. Potrafi pomylić prawą rękę z lewą oraz nie umie zapinać guzików. Uczeń mniejszych klas podstawówki będzie miał kłopoty, by zbudować dłuższą wypowiedź oraz podczas czytania myli litery, które mają podobne kształty.
Dodaj swój komentarz