Dziecko w ciągu pierwszych miesiącach życia bardzo intensywnie się rozwija zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Rozwój mózgu i układu nerwowego dziecka powoduje, że niemowlę zaczyna odczuwać intensywniej dochodzące do niego bodźce. Właśnie to może powodować u dziecka duży stres jak i większą płaczliwość, rozdrażnienie nawet problemy z snem.
Skoki rozwojowe
Etapy rozwoju charakteryzują się rozwojem zmysłów oraz zdolności ruchowych i sprawia, że malucha bombardują nowe bodźce i wrażenia. Często wywołują niepokój oraz napawają lękiem, a to wszystko dlatego, że układ nerwowy dziecka w pierwszych miesiącach dopiero się rozwija.
Pierwszy skok ( około 5 tygodnia życia )
Jest to pierwszy skok który daje naszemu dziecku naprawdę dużo nowych zmysłów i wrażeń. Nowe bodźce takie jak słuch, wzrok, smak i węch są intensywniej odbierane. Gdy już maluch oswoi się z nimi to nabierze nowych umiejętności. Dziecko zacznie się uśmiechać szczerze, a w jego płaczu pojawią się łzy. Będzie dłużej i uważniej słuchał oraz świadomiej odbierał dotyk.
Skok drugi ( 7-9 tydzień )
W tych tygodniach, dziecko zaczyna lepiej rozróżniać dźwięki, smaki oraz zapachy. Zacznie częściej skupiać się na twojej twarzy i będzie ją uważnie obserwować. Będzie coraz bardziej aktywny fizycznie i można wtedy podejmować próby przekręcania się z brzuszka na plecy. Można także spróbować puścić piosenki które mogą dziecka zainteresować.
Skok trzeci ( 11-12 tydzień )
Dziecko zaczyna bawić się rączkami i można rozpocząć próbę siadania. Rozwój w tym miesiącu jest bardzo wyraźny. Maluch wyłapuje niuanse w tonie głosu lub zmiany zachodzące w otoczeniu.
Skok czwarty ( 4-5 miesiąc )
Kryzys związany z tym skokiem może pojawić się już od 14 tygodnia. Dziecko zaczyna być bardziej komunikatywne i rozumieć proste komunikaty. Reaguje na swoje imię i odbicie w lustrze.
Dodaj swój komentarz