Ropiejące oczy u dziecka – jak je wyleczyć? Ropne oczy u dzieci są częstym objawem stanu zapalnego i mogą być spowodowane infekcjami i alergiami. Jak odróżnić możliwe przyczyny tej choroby? Czy warto stosować domowe środki zaradcze? Kiedy iść do lekarza?
Ropiejące oczy u dziecka – co to oznacza?
Ropne oczy u dzieci to stosunkowo częsty problem z wieloma potencjalnymi przyczynami. Ropne wydzielanie oka jest oznaką zapalenia w spojówce lub przewodzie łzowym. To dziecko ma czerwone zapalenie spojówek, a białe wydzieliny gromadzą się w kącikach oczu. Zwłaszcza po wstawaniu rano, ponieważ nie mrugała podczas snu, była bardzo częsta. Czasami może nawet skleić powieki. Bardzo częstą przyczyną jest alergiczne zapalenie spojówek, które sprzyja infekcjom bakteryjnym.
W większości przypadków ropienie oka u dzieci jest łagodne i samo ustępuje. Jeśli ropny płyn nie ustępuje w ciągu kilku dni lub towarzyszą mu inne objawy, takie jak temperatura ciała lub obrzęk powiek, oznacza to konieczność skontaktowania się z lekarzem. Następnie powinieneś udać się do lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby skieruje twoje dziecko do okulisty.
Gdy dziecku ropieją oczy – co należy zrobić?
Domowym lekarstwem dla dzieci o ropnych oczach jest użycie sterylnych płatków z gazy, aby spłukać zwykłą solą fizjologiczną. Przeciągnij gazę wzdłuż powieki i odrzuć ją. Niektórzy ludzie myją oczy rumiankiem, ale podrażni to spojówkę i nie ma dowodów na jej skuteczność. Niemowlęta z ropnymi oczami i powiekami, które nie ustępują lub nie towarzyszą im objawy w ciągu kilku dni, powinny skonsultować się z lekarzem. Jeśli przyczyną infekcji jest nadmierne zakażenie bakteriami, pomoże zastosowanie kropli antybiotyku na ropnych oczach dziecka.
Szczególną przyczyną ropienia oka u noworodków jest niedrożność przewodu nosowo-łzowego. W ten sposób łzy wypływają z torby łez. Kanał jest oddzielony membraną, która powinna pęknąć natychmiast po porodzie. Jeśli tak się nie stanie, doprowadzi to do rozwoju bakterii i ropnego zapalenia spojówek oraz powstania zastoju i dobrych warunków do rozwoju bakterii.
Dodaj swój komentarz