Próchnica u dzieci – jak się jej pozbyć? Próchnica to choroba zębów, która dotyka większość ludzi. Większość zaczyna się we wczesnym dzieciństwie. Co to spowodowało? Dlaczego tak wiele dzieci musi walczyć z tą chorobą od dzieciństwa?
Czym jest próchnica?
Próchnica jest chorobą twardych tkanek zębów, która występuje, gdy proces odsalania jest lepszy niż proces remineralizacji. Proces demineralizacji jest ściśle związany z obecnością bakterii próchnicowych i bezpośrednim działaniem kwasów na twarde tkanki zęba.
Występowanie próchnicy u dzieci
Fakt, że próchnica często dokucza dzieciom, wynika z faktu, że rozwój i mineralizacja zębów rozpoczynają się bardzo wcześnie. Nawet w trzecim miesiącu ciąży utworzą się pąki zębów. Dlatego wszelkie wady, niewłaściwa dieta podczas ciąży i niemowlęcia zostaną szybko odzwierciedlone w zębach mlecznych.
W tym początkowym okresie życia istotne dla prawidłowego funkcjonowania narządu żucia i w ogóle całego organizmu jest karmienie piersią. Dzieci, które były karmione piersią, znacznie rzadziej zapadają na próchnicę.
Próchnica i jej rodzaje
Jedną z odmian próchnicy wczesnej charakterystyczną dla dzieci, jest tzw. próchnica butelkowa. Tego rodzaju próchnica grozi przede wszystkim dzieciom, które często piją z butelki. Rzadkie pokarmy, często słodzone, dłużej zalegają na ząbkach w miejscu kontaktu smoczka z ząbkami, stanowiąc łakome pożywienie dla bakterii. Sytuację pogarsza usypianie dziecka z butelką w buzi oraz karmienia nocne, kiedy ząbki zalepiają się pokarmem, a w buźce tworzy się o wiele mniej ochronnej śliny, która mogłaby je obmyć. W rezultacie psują się nawet dopiero co wyrżnięte ząbki. W próchnicy butelkowej zmiany obejmują zwykle zęby przednie, często powodując również zapalenie dziąsła.
Powiedz próchnicy STOP!
Aby zapobiec próchnicy, należy zachować kilka kroków. Podczas, gdy jesteś w ciąży, dbaj o swoją dietę i odżywianie. Następnym krokiem jest to, aby nasze dziecko myło zęby już od pierwszych dni posiadania mleczaków. Gdy dziecko będzie już starsze, nie bój się mu pokazać gum do żucia. Gumy nie tylko dają świeży i zdrowy oddech, ale także pomogą utrzymywać porządek przy ząbkach. Odklejają zaschnięty pokarm i drobinki jedzenia z ząbków.
Dodaj swój komentarz