Jaka kupka u niemowlaka to zły znak? Zapach, kolor i faktura stolca noworodka oraz częstotliwość wypróżnień dostarczają wiele informacji na temat zdrowia dzieci. Jaki wygląd stolca dla noworodka lub dziecka powinien być niepokojący? Kiedy powinieneś zabrać dziecko do lekarza?
Kupka – wskaźnik o zdrowiu dziecka
Stolec dziecięcy jest jednym z najważniejszych wskaźników zdrowotnych. Kolor, konsystencja, zapach i częstotliwość wypróżnień odzwierciedlają proces karmienia piersią lub sztucznego. Na tej podstawie możesz ocenić jego zdrowie, jak i samopoczucie.
Zmiany
Po porodzie, kilku następnych dniach życia dziecka jego kupka się zmienia. Dzieci, które są karmione mlekiem matki będą robić inną kupkę niż dzieci z mlekiem z butelki, ponieważ mleko matki barwi się na żółtawy kolor, a sztuczne mleko i pokarm na inne kolory. Każda kupka się zmienia wraz z czasem, ponieważ dziecko dostaje nowe jedzenie, czyli jego zakres pokarmów się zwiększa.
Kupka dziecka karmionego piersią
Kiedy w diecie dziecka pojawią się nowe produkty, zmieni się również kolor, konsystencja i zapach. Stolec dziecka staje się gęstszy i pachnie bardziej nie fajnie – jego wygląd zmieni się zgodnie z nawykami żywieniowymi dziecka. Kupka będzie podobna do lekko ściętej jajecznicy.
Kupka dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym
Stolec niemowlęcia karmionego mlekiem modyfikowanym swoją konsystencją masę plastyczną. Jest lekko brązowa lub żółty. Ma silniejszy zapach niż maluszka karmionego piersią. Dziecko robi kupę od jednego do czterech, bądź pięciu razy dziennie.
Co powinno cię zaniepokoić?
Do stanu zaniepokojenia powinno cię zainteresować to, że kupka twojego dziecka nie jest prawidłowa. Do złej kupki należy kupka: z krwią, spieniona, galaretowata, o kolorze zielonym, bądź ze śluzem.
Dlatego, gdy nastąpi taka kupka warto skontaktować się z pediatrą, zmienić mleko na modyfikowane, ponieważ mleko matki nie zawsze jest odpowiednie dla dziecka.
Zaparcia
O zaparciach mówimy, gdy dziecko wydala stolce z wysiłkiem, rzadziej niż co 4 dni. Najczęściej zaparcia wskazują na błędy w diecie (także mamy) lub złe mleko modyfikowane. Tak czy inaczej niezbędna jest konsultacja z pediatrą, nie lecz dziecka na własną rękę!
Dodaj swój komentarz