Nie każde dziecko, które jest przyzwyczajone do karmienia piersią, chce i może ssać mleko z butelki do dojenia, więc czasami zmiana sposobu karmienia wymaga wysiłku. Jest to jednak konieczne, gdy matka wraca do pracy lub musi wyjść z domu i musi nakazać ojcu, babci lub niani zająć się dzieckiem. Jak więc nauczyć dzieci jedzenia z butelki?
Kiedy zacząć przyzwyczajać swoje dziecko do karmienia butelką?
Aby przyzwyczaić dziecko do nowej, bezstresowej metody karmienia, należy w odpowiednim czasie przejść z mleka matki na butelkę. Podczas nauki picia z butelki niezwykle ważna jest atmosfera i postawa rodziców towarzysząca pierwszej próbie karmienia. Nacisk, pośpiech, napięcie – to absolutnie niemożliwe. Bardzo ważne jest, aby na przykład na kilka dni przed pójściem do pracy nie wkładać butelki dla dziecka w ostatniej chwili. Przyzwyczajenie dzieci do nowych metod żywienia może zająć nawet kilka tygodni. Warto pamiętać, aby uniknąć napięcia i dramatyzacji. Kiedy dziecko odpoczywa i pozostaje zdrowe, należy rozpocząć pierwszą próbę karmienia butelką. Nie może być bardzo głodne. Ojca warto nauczyć nowej metody karmienia. Zazwyczaj odnosi największe sukcesy w tej dziedzinie niż jego matka. Nie jest zaskoczeniem, że kiedy dziecko widzi matkę to wie, że może nie tylko ją przytulić, ale także być karmionym, butelka mleka może być w ogóle nie do przyjęcia.
Jak przyswoić dziecku jedzenie z butelki?
Próbując karmić dziecko butelką, ważne jest, aby wybrać prawidłową, wygodną i bezpieczną pozycję karmienia oraz prawidłowo trzymać butelkę. Niewłaściwe umieszczenie może spowodować uduszenie lub połknięcie powietrza przez dzieci. Butelka powinna być prostopadła do ust dziecka, a smoczek powinien być całkowicie wypełniony jedzeniem. Podczas karmienia małe dzieci nie mogą leżeć płasko lub głową niżej niż reszta ciała. Dzieci zwykle lubią pozycje do karmienia piersią, ale nie jest to regułą. Możesz umieścić mleko w butelce skierowanej do siebie i umieścić je przodem. Kiedy matka decyduje się odstawić dziecko od piersi, może podać mleko modyfikowane dla niemowląt. Porozmawiaj ze swoim pediatrą o tym, jak wybrać mleko modyfikowane.
Dodaj swój komentarz