Chcesz wiedzieć, jak nauczyć swoje dziecko czytania. Po pierwsze, spraw, aby nauka była przyjemna, a nie trudna dla dzieci. To najlepszy sposób na naukę, nie tylko na czytanie. Nie ma limitu wieku na naukę czytania. Możesz skutecznie uczyć dziecko alfabetu już w wieku 2 lub 3 lat. Zdaniem ekspertów łatwiej jest przyzwyczaić do czytania niż dzieci trzyletnie niż czteroletnie, czteroletnie niż pięcioletnie, zaś pięcioletnie niż sześcioletnie. Jednak nawet starsze dzieci, które mają trudności z czytaniem słów, mogą szybko zacząć płynnie czytać. Po prostu znajdź sposób, by zmotywować ich do nauki. Dowiedz się, jak nauczyć dzieci efektywnego czytania.
Ważne zasady – nauka czytania dziecka
Przed rozpoczęciem nauki czytania należy rozważyć kilka kwestii. Po pierwsze, musisz odrzucić swoje ambicje. Dzieci mogą nauczyć się czytać szybko, ale czasem proces ten trwa dłużej i wymaga dużo cierpliwości. Umiejętności czytania są ważne dla uczniów szkół podstawowych. Małe dzieci mogą uczyć się alfabetu według potrzeb, ale nie powinny być zmuszane do nauki czytania. Proszę również pamiętać:
- Dzieci uczą się najlepiej bawiąc się. Nie oczekuj, że będziesz siedzieć długo przez kilka lat. Bądź kreatywny – nie potrzebujesz skomplikowanych, drogich rekwizytów. Możliwość nauki czytania oznacza samo życie.
- Musisz także dobrze się bawić. Dzieci doskonale czują nastrój swoich rodziców. Nawet jeśli milczysz, zostaniesz zdradzony z powodu mowy ciała i napięcia mięśni. Twoje niezadowolenie, niecierpliwość i gniew nie umkną uwadze dziecka, a wspólna nauka nie będzie wtedy dla niego dobra.
- Potrzebujesz być dobrym przykładem. W domu, w którym czytane są książki, same dzieci chętnie czytają. Mama trzyma książkę, a tata trzyma gazetę – to dobra motywacja dla dzieci.
- Bez nacisku. Wybierz dobry moment na naukę. Czasami wystarczy kilka godzin, w niektórych przypadkach miesiąc lub pół roku. Jeśli nadal nie ma rezultatu, możesz nie mieć bardzo atrakcyjnej metody lub twoje dziecko nie jest gotowe do nauki czytania. Jeśli chodzi o szkołę, warto skonsultować się z nauczycielem lub udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Dodaj swój komentarz