Matczyna miłość do dziecka – jak powstaje?

Matczyna miłość do dziecka – jak powstaje?

Relacja matka-dziecko jest jedną z najsilniejszych, ale także jedną z najbardziej złożonych relacji na świecie. Jeśli niedawno zostałaś matką, sprawdź, jak narodziła się twoja miłość do dzieci i jak zbudować dobry związek matka-dziecko. Pozwól dziecku dorosnąć i poczuć się szczęśliwym. Niezwykła więź łącząca cię z dzieckiem to najsilniejszy związek, jaki ludzie rozumieją. Niezależnie od tego, czy pracujesz z dzieckiem, czy spędzasz z nim kilka dni, możesz nawiązać z nim dobre i głębokie relacje. Bez względu na to, gdzie jesteś, twoje dzieci są z tobą: w twoich myślach, zmartwieniach i radości. Wasza miłość jest najważniejszą częścią jego świata. Daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa i pomoże budować ciepłe relacje z innymi w przyszłości.

Jak narodziła się miłość matki do dzieci?

Po porodzie hormony w twoim ciele sprawiają, że szczególnie łatwo „zakochujesz się”. Masz wysoki poziom endorfin we krwi, co cię zadowala. Masz dość pracy, ale jednocześnie jesteś szczęśliwy. Przytulasz maleństwo i karmisz je – i wiesz, że odtąd będzie najważniejszą częścią twojego życia. Kształtujesz przywiązanie do dziecka, czyli matczyną miłość. Ważną rolę odgrywa kontakt fizyczny z noworodkiem po porodzie. Dlatego tak ważne jest umieszczanie noworodków na brzuchu matki i szpitalnym systemie „separacji”. Fakt, że zawsze jesteście blisko siebie, uczy, jak być wrażliwym na potrzeby dziecka: karmić na żądanie, uspokajać i płakać. Dowiesz się także o konkretnym języku niemowląt.

Jednak fizyczny kontakt między dzieckiem a matką jest tylko jednym z wielu czynników, które ustanawiają związek. Niektóre kobiety nie rodzą nowego dziecka po porodzie z powodu komplikacji poporodowych lub dlatego, że adoptowały dziecko, ale nie wpływa to na ich związek. Narodziny intymności są zbyt skomplikowane, aby można je było wyjaśnić wyłącznie kontaktem biologicznym i fizycznym. Związek z dzieckiem jest dojrzały od kilku miesięcy: kiedy na niego patrzysz i karmisz, wymieniasz z nim początkowy uśmiech.

Co jest prawdziwą oznaką miłości

Rozwój intelektualny i bardziej efektywna pamięć pozwalają dzieciom lepiej odróżniać znajomych i nieznajomych. Pojawiła się nowa emocja: strach. Mama daje poczucie bezpieczeństwa, a jej dzieci szukają schronienia. Kiedy jej nie będzie, dziecko poczuje strach – gdy matka wróci, uspokoi się.

Dodaj swój komentarz