Procedury i dokumenty po porodzie mogą niepotrzebnie obciążać rodziców i narazić ich na dodatkowy stres. Dlatego, aby uniknąć tej sytuacji, najlepiej wcześniej przygotować to, co należy ustalić po urodzeniu dziecka. Zobacz, jakie procedury należy załatwić po wypisie ze szpitala i co możesz zrobić przed porodem.
Formalność dotycząca aktu urodzenia i peselu
Możesz załatwić akt urodzenia dziecka i PESEL „jednorazowo” w urzędzie rejestracyjnym odpowiedzialnym za miejsce urodzenia dziecka Musisz zgłosić się do rejestru spraw cywilnych w ciągu 21 dni po otrzymaniu przez szpital aktu urodzenia dziecka. Jeśli nie wykonasz zadania na czas, urzędnik osobiście zarejestruje i nazwie twoje dziecko. Jest to możliwe, ponieważ po porodzie szpital wysyła dokumenty do odpowiedniego biura. Dziecko może zostać zarejestrowane przez jego rodziców. Można to również zrobić za pośrednictwem pełnomocnika.
Jeśli nie jesteś żonata z ojcem dziecka, musicie iść do rejestru razem. Nalega się jednak do ustalenia „uznania ojcostwa” w biurze przed porodem. Dlatego ojciec dziecka będzie mógł sam zarejestrować dziecko w rejestrze, a w przypadku jakichkolwiek komplikacji będzie mógł uzyskać dostęp do dokumentacji medycznej dziecka oraz ustalić jego decyzje dotyczące jego życia i stan zdrowia.
Od tego roku możesz rozwiązać te procedury online. W tym celu rodzic musi mieć tzw. Zaufane dane osobowe, kwalifikowany podpis elektroniczny lub właściciela certyfikatu elektronicznego. Oczywiście jest to możliwe, jeśli rodzice są małżeństwem lub mają związek.
Jakie procedury należy wykonać po porodzie?
Dla wielu rodzin najważniejsze świadczenia społeczne to tak zwane „becikowe” i „500+”. „Becikowe” to jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 1000 PLN na dziecko. Jeśli dochód każdego członka rodziny nie przekracza 1922 złotych, zasiłek może zostać przyznany rodzicom dziecka (lub innemu oficjalnemu opiekunowi). Drugim ważnym warunkiem jest możliwość udowodnienia, że matka dziecka korzysta z opieki medycznej od 10. tygodnia ciąży. W zależności od sytuacji rodzinnej mogą być potrzebne inne dokumenty, takie jak kopia orzeczenia sądowego przyznającego opiekę alimentacyjną lub zaświadczenie z odpowiedniego biura dotyczące własności gospodarstwa.
Dodaj swój komentarz