Odwodnienie u dziecka – jak temu zapobiec? Podczas ostrej biegunki lub wymiotów dzieci tracą wodę, osocze i elektrolity znajdujące się w płynach otaczających i wypełniających ludzkie komórki. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, a ich brak może niekorzystnie wpływać na zdrowie. A więc jak zapobiec odwodnienia?
Elektrolity
Elektrolity są bardzo potrzebne dla ludzkiego organizmu ponieważ: dotleniają i odżywiają organizm, biorą udział we wchłanianiu wody oraz jej transporcie, utrzymują w błonach napięcie, pompują krew i je wspomagają, stabilizują równowagę kwasowo-zasadową.
Objawy wczesnego odwodnienia
Do wczesnych objawów odwodnienia należą: pragnienie, mniejsza ilość moczu, ciemny kolor moczu oraz intensywny zapach, wzdęty brzuch, gorszy apetyt.
Oczywiście jest to stan początkowy. Z każdą minutą odwodnienia te problemy się nasilają i powstają jeszcze kolejne zaburzenia organizmu spowodowane odwodnieniem.
Jak zapobiec odwodnieniu?
Aby doszło do odwodnienia wystarczy, że nasze dziecko zrobi kilka wodnistych kup. Jest to oznaka, że nasze dziecko potrzebuje nawodnienia. Należy podać mu jak najszybciej płyny, które uchronią go przed wyjazdem do szpitala, w którym dostanie kroplówkę oraz leki. Jednak sama woda nie wystarczy. W aptece dostępne są specyfiki podawane doustnie na zapobiegnięcie dalszemu rozwojowi odwodnienia. W tych lekach znajduje się glukoza oraz elektrolity, które regulują braki elektrolitowo-glukozowe.
Jak podawać lek nawadniający?
Podczas, gdy zakupimy już płyny nawadniające warto wiedzieć, jak poprawnie je podać dziecku oraz w jakiej ilości. Dostarczamy ten płyn dzieciom w ilości zalecanej na opakowaniu, aż do ustąpienia biegunki. Uwaga: nie dawaj soku, napojów ani herbaty dla dzieci – mają one zbyt duże ciśnienie osmotyczne, a także zawierają cukier, co wydłuży czas biegunki i zwiększy dyskomfort. Jeśli karmisz piersią, karm jak najwięcej dziecko. Jeśli maluch bierze butelkę, daj mu dodatkowe picie. Napoje – które wciąż mogą być wodą mineralną – powinny być chłodne.
Hospitalizacja
Jeśli dziecko nie chce przyjmować nawodnienia doustnego, które może spowodować poważne odwodnienie lub już miało miejsce, należy natychmiast zabrać je do szpitala. Podczas ciężkiego odwodnienia dziecko potrzebuje dożylnego nawadniania.
Dodaj swój komentarz