Wszawica panuje w szkole – jak ją zwalczać?

Wszawica panuje w szkole – jak ją zwalczać?

Wszawica jest nadal tematem tabu. W większości przypadków jest to zwykle związane z zaniedbaniem zdrowia dziecka. Jednocześnie, według ekspertów, „Wszy były, są i będą”, a nawet właściwa higiena nie mogą ich całkowicie zatrzymać. Zobacz, co zrobić, gdy wszy pojawią się w szkole Twojego dziecka.

Czym jest wszawica?

Wszawica to choroba pasożytnicza powodowana przez wszy. Wszy głowowe nie są uważane za chorobę zakaźną, ponieważ wszy nie przenoszą żadnej choroby. Jest to jednak szybko rozprzestrzeniająca się choroba. Dorosłe wszy składają do 10 jaj dziennie, a nowe wszy wylęgają się po około tygodniu. Oznacza to, że tydzień po zarażeniu pierwszym pasożytem dziesiątki wszy mogą już żyć na głowie dziecka! Dlatego tak ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.

Jak rozpoznać wszawicę?

Uważnie obserwuj skórę głowy dziecka. Jeśli okaże się, że dziecko drapie się po głowie (swędzenie jest pierwszym objawem wszy), najlepiej natychmiast sprawdzić skórę głowy. Wszy widoczne są gołym okiem.

Przepisy prawne dotyczący wszawicy w szkole

Szkoła ma prawo sprawdzić, czy dziecko ma wszy. Nie jest wymagana specjalna zgoda rodziców. Kiedy zgadzamy się, pielęgniarki lub higienistki zapewniają opiekę medyczną dla dzieci. Szkoła musi poinformować rodziców i dyrektorów o wynikach badań. Jeśli szkoła ma wszy, procedura jest następująca:

  • Jeśli zostanie ustalone, że dziecko ma wszy w szkole, dyrektor powinien nakazać pracownikowi służby zdrowia lub pielęgniarce sprawdzenie, czy wszy rozprzestrzeniły się na inne dzieci w szkole.
  • Szkoła informuje rodziców dzieci z wszami głowowymi o wynikach kontroli. Powie im również, jak dbać o skórę głowy i jak zwalczać wszy.
  • Administracja szkoły informuje rodziców wszystkich uczniów, że w szkole są wszy. Jednocześnie daje rodzicom instrukcje dotyczące dalszego postępowania.
  • Jeśli rodzice zgłaszają trudności w wykonywaniu leczenia (takie jak trudności finansowe), osoba odpowiedzialna za instytucję i odpowiednią agencję pomocy społecznej pomoże rodzicom w tym zakresie.
  • Po 7-10 dniach zajęć w szkole ponownie sprawdź czystość głowy dziecka.
  • Jeśli okaże się, że niektórzy rodzice unikają leczenia, powiadomi on służbę społeczną.

 

Dodaj swój komentarz