Praca podczas ciąży – czy znasz własne prawa?

Praca podczas ciąży – czy znasz własne prawa?

Polskie prawo pracy chroni kobiety w ciąży w bardzo szeroki sposób. Prawo pracy precyzyjnie określa dopuszczalny czas i warunki pracy w ciąży. Wiele kobiet chce wiedzieć, kiedy powiedzieć swoim pracodawcom, że są w ciąży. Jest to najważniejszy aspekt prawa kobiet w ciąży. Czy praca podczas ciąży wiele zmienia?

Jakie prawa mają kobiety w ciąży?

Kobiety w ciąży otrzymują szczególną ochronę w prawie pracy. Poniżej znajdują się prawa przysługujące ci podczas zatrudnienia na podstawie umowy o ciąży: Nie możesz wykonywać tak zwanej ciężkiej, niebezpiecznej lub szkodliwej pracy, która może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie lub ciążę. Nie możesz pracować w godzinach nadliczbowych i pracować w nocy (nawet jeśli się zgadzasz!) Niedopuszczalne jest wysyłanie cię do delegacji bez Twojej zgody. Możesz zostać zwolniony z badań zalecanych przez lekarza (nie można go sprawdzić poza godzinami pracy), a pracodawca nie może odliczyć od nich wynagrodzenia.

Praca na produkcji a ciąża

Jak wspomniano wcześniej, nie będzie można normalnie pracować w środowisku produkcyjnym w następujących okolicznościach:

  • Pracujesz na trzy zmiany (wieczorem) lub w nadgodzinach. W takim przypadku pracodawca powinien zmienić harmonogram pracy lub przenieść cię do innej pracy. Z powodu tych zmian twoje wynagrodzenie nie powinno zostać zmniejszone.
  • Robisz tak zwaną ciężką, niebezpieczną lub szkodliwą pracę dla swojego zdrowia i ciąży. Rozporządzenie Rady Ministrów (3 kwietnia 2017 r.) Określa szczegółową listę trudnych, niebezpiecznych lub szkodliwych miejsc pracy dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, aby zakazać wykonywania pracy podczas ciąży.

Obejmują one:

  • Prace związane z podnoszeniem lub przenoszeniem ciężkich przedmiotów;
  • Prace w hałaśliwym pokoju;
  • Projekty wymagające kontaktu ze szkodliwymi organizmami lub czynnikami chemicznymi;
  • Prace, które mogą powodować poważne szkody fizyczne lub psychiczne, w tym „praca w obowiązkowym rytmie pracy” (na przykład na taśmie!).

Masz również prawo do uzyskania większej ochrony zatrudnienia podczas ciąży. Co to znaczy?

  • Jeśli masz ustalone godziny pracy, musisz być po trzecim miesiącu ciąży w dniu rozwiązania umowy. Następnie umowa zostanie przedłużona. Niestety, jeśli masz umowę zastępczą, nie możesz jej przedłużyć do terminu porodu.

Dodaj swój komentarz