Przed spotkaniem na dywanie weselnym musisz wykonać wiele formalności. W zależności od tego, czy zdecydujesz się dołączyć do małżeństwa kościelnego czy publicznego, twoja podróż będzie nieco inna. W tym rozdziale poznasz wszystkie warunki, które należy spełnić, aby zachować zgodność z polskim prawem.
Ślub cywilny i formalności
Jeśli zdecydujesz się pobrać poprzez ślub cywilny, musisz odwiedzić Urząd Stanu Cywilnego. Musisz to zrobić nie później niż na miesiąc przed ślubem. Na miejscu wypełniasz oświadczenie stwierdzające, że nie ma tabu dla małżeństwa i wybierasz nazwisko dla ciebie i twoich dziecka. Zapłacisz również opłatę skarbową w wysokości 84 PLN. Należy mieć przy sobie dowód osobisty oraz skrócony akt urodzenia.
Ślub kościelny i formalności
Jeśli chcesz zorganizować ślub kościelny w parafii innej niż parafia, do której należy panna młoda, musisz uzyskać tak zwaną licencję. Jest to certyfikat, który otrzymasz po ukończeniu wszystkich procedur, które są podstawą ślubu w innym kościele. Po ustaleniu miejsca ceremonii warto zbadać temat kursu przedślubnego. Kurs składa się z dziesięciu spotkań organizowanych przez parafię, podczas których przyszły małżonek jest mentalnie przygotowany do życia razem jako nowo założona rodzina. Po dostarczeniu kompletnych dokumentów sporządzona zostanie umowa przedślubna. Następnie postępuj zgodnie z ogłoszeniem. Pamiętaj, aby zabrać go ze sobą przy następnej wizycie w parafii w celu zawarcia małżeństwa. Musisz także mieć spowiedź, która powinna zostać potwierdzona przez spowiednika.
Ślub konkordatowy
Aby doprowadzić małżeństwo do zgodności z polskim prawem, nie wystarczy zorganizować ślub kościelny, ponieważ sam w sobie nie wywołuje skutków prawnych. Niezbędne procedury niewiele różnią się od wyżej wymienionych procedur wesel kościelnych. Przed zaprzysiężeniem narzeczona i świadek podpisują porozumienie w sprawie skutków prawnych zawarcia małżeństwa. Odpowiedzialność za przesyłanie dokumentów do rejestru spoczywa na kościele.
Ślub z osobą która nie wierzy bądź jest innej wiary.
Kościół zezwala na wesela z niewierzącymi. Podczas obrzędu osoby takie nie będą mówić ani podejmować działań niezgodnych z ich religią lub przekonaniami. W takim przypadku państwo młodzi nie muszą dostarczać wszystkich niezbędnych dokumentów – wystarczy ich oświadczenie, że nie ma przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa. Warunkiem takiej sytuacji jest niebezpieczeństwo zagrożenia jednej z narzeczonych – dlatego procedura ta jest rzadko stosowana.
Dodaj swój komentarz